U srijedu, 15. juna 2022. godine, na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS) je održana radionica koju je organizovao Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (CIP). Fokus radionice je bio predstavljanje rezultata OCTRA (online dostupnost studijskih programa i baza podataka za transparentnost i priznavanje) projekta koji je imao za cilj povećanje dijaloga sa visokoškolskim ustanovama dogovaranjem obrasca dostupnosti kataloga studijskih programa i poboljšanje nacionalnih kvalifikacijskih baza podataka i registara što bi rezultiralo struktuiranim ishodima učenja visokoškolskih kvalifikacija koji olakšavaju automatsko priznavanje.
Ključne zainteresirane strane projekta u BiH su visokoškolske ustanove u Bosni i Hercegovini, a ovaj događaj je okupio predstavnike šest različitih visokoškolskih ustanova, te Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH.
Radionicu je otvorila pomoćnica direktora CIP-a, gđa Dragana Dilber koja je sumirala aktivnosti i rezultate OCTRA projekta od njegovog pokretnja u januaru 2021. godine. Također je predstavila i akcijski plan do 30. avgusta 2022. godine kada se očekuje i završetak projekta.
Gospodin Dženan Omanović, šef Odsjeka za informiranje i saradnju u CIP-u je prestavio konkretne aktivnosti i preporuke usvojene u Izvještaju za BiH. Naglasio je da je anketa OCTRA-e provedena na 8 visokoškolskih ustanova u BiH (5 državnih i 3 privatna univerziteta) o dostupnosti i upotrebi online kataloga studijskih programa. Zaključeno je da većina univerziteta ima online kataloge studijskih programa, ali sa značajnim nedostacima od nedostatka pristupa do nedostatka usklađenosti i prevoda na engleski jezik (ili druge strane jezike). S obzirom na prijeku potrebu jačanja internacionalizacije visokoškolskih ustanova u BiH, gosp. Omanović je istakao da takvi nedostaci negativno utječu na upis stranih studenata. Pored toga je pohvalio prezentaciju IUS-ovog kataloga studijskih programa kroz jednostavnu platformu e-Campus, usklađen i dosljedan koncept kurikuluma i silabusa za sve fakultete i studijske programe, koji su dostupni na tri jezika na web stranici IUS-a. Predstavnicima drugih univerziteta je preporučio da koriste IUS kao model prilikom dizajniranja svojih online kataloga studijskih predmeta.
Sastanak je završen smjernicama i preporukama koje bi visokoškolskim ustanovama služile kao pomoćni alat za poboljšanje ili izradu odgovarajućih korisnih i dosljednih kataloga studijskih programa koji odgovaraju nacionalnim kvalifikacijskim bazama podataka i registrima.






