U okviru serije diplomatskih razgovora Shuttle Diplomacy Talks koje organizuje Centar za balkanske studije (BSC) IUS-a, prvi gost predavač je bila ambasadorica Republike Austrije u BiH, Njena ekselencija Ulrike Hartmann, koja je posjetila IUS u četvrtak, 27. aprila 2023. godine. Tokom svog govora, gđa Hartmann se fokusirala na percepciju Austrije vezano za pridruživanje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.
Njena ekselencija se obratila pristunima i na samom početku jasno rekla da je Evropska unija obećala da će se sve zemlje Zapadnog Balkana pridružiti Evropskoj uniji kada se ispune potrebni zahtjevi kandidatskog statusa ponovivši obećanje dato na sastanku u Solunu 2003. godine. Zemlje Zapadnog Balkana su dio Evrope a Evropska unija bez njih nije potpuna.
Kandidatske zemlje se moraju potruditi da ispune potrebne kriterije tokom procesa pridruživanja Evropskoj uniji radi usklađivanja sa istom legislaturom i postale konkurentnije na tržištu Evropske unije. Komentirajući finansijski aspekt procesa integrisanja, gđa Hartmann je podvukla da postoje značajni EU fondovi ali da zemlje Zapadnog Balkana moraju povećati svoje kapacitete potrošnje kako bi implementirati sve projekte koje nudi Evropska unija.
Percepcija Austrije o ovom pitanju je dvojaka: jedna koja želi forsirati pridruživanje i druga koja je opreznija sa procesom. Uzevši u obzir geografski položaj Austrije i njenu blizinu zemljama Zapadnog Balkana, u interesu je ove države da ima saveznike u regiji a pridruživanje Evropskoj uniji je najbolji način da se postignu ti savezi.
Nadalje je gđa Hartmann dodala da je bh dijaspora u Austriji druga zajednička tačka između dvije zemlje. Od 9 miliona Austrijanaca, pola miliona je porijeklom iz zemalja bivše Jugoslavije. Migracija je počela 1970-ih godina i mnogi ljudi su odlučili ostati i nastaviti život u Austriji. Treća zajednička tačka je razmjena studenata između dvije države zbog čega veliki broj studenata iz regije studira u Austriji.
Nakon što je podijelila gore navedene informacije, Njena ekselencija Hartmann je dodala da je Austrija najveći investitor u BiH sa oko 200 kompanija koje investiraju ovdje. Bez obzira na političku nestabilnost u državi, austrijske kompanije su zainteresovane da investiraju ovdje posebno nakon što je BiH dobila kandidatski status jer to govori da je zemlja na pravom putu i da će u budućnosti postati mnogo jače ekonomsko tržište.
Njena ekeselencija je zaključila da će Austrija pružiti svoju punu podršku BiH tokom njenog pridruživanja Evropskoj uniji lobiranjem u Briselu kako bi olakšala proces pridruživanja. Međutim, lokalni političari se moraju odvažiti da poduzmu važne odluke koje su od krucijalnog značaja za pridruživanje Uniji. Velike i bogate zemlje sebi mogu priuštiti da ostanu van Evropske unije, ali je u najboljem interesu BiH da se pridruži Uniji i osigura bolje uslove života svojim građanima. Jaka BiH u okviru EU je prednost ne samo njenim ljudima nego i drugim zemljama članicama.