IUS dodijelio nagrade u vrijednosti više od 10.000 KM

U utorak, 27. maja 2014. godine, u amfiteatru Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS), održana je svečana ceremonija dodjele nagrada za najbolje kandidate na GenIUS takmičenju. Cilj ovog takmičenja je bio da se promoviraju mladi i talentirani učenici iz BiH. U okviru ove manifestacije, učestvovalo je 130 istraživača iz 100 srednjih škola sa ukupno 107 projekata. U prvom krugu, izabrano je 50 najuspješnijih projekata od čega 20 u oblasti ekologije, 15 u oblasti računarskih tehnologija, te 15 iz oblasti inžinjeringa. IUS je ovom prilikom dodijelio novčane nagrade (preko 10.000 KM), 8 računara i projektora, te stipendije za školovanje na I ciklusu studija na IUS-u. Ceremoniji su prisustvovali rektor Univerziteta, prof. dr. Yücel Oğurlu, prorektor, doc. dr. Muhamed Hadžiabdić, predsjedavajući ovog projekta, doc. dr. Mohamed R. Abdel Gawwad, prof. dr. Migdad Hodžić, kao i ostali članovi Organizacionog tima. Kada je riječ o osvojenim nagradama, prva tri mjesta su pripala sljedećim učesnicima:

• 1 mjesto iz oblasti inžinjeringa, osvojio je: Kemal Sedić (Projekat mobilne hidroelektrane), JU ‘’Mješovita elektrotehnička i drvnoprerađivačka škola – Bihać’’
  • 1 mjesto iz oblasti okoliša, osvojila je: Amina Ašćerić (Projekat - Očistiti okean sa biokretanjima), Tursko-bosanski Sarajevo koledž, Sarajevo
  • 1 mjesto iz oblasti računarskih nauka, osvojio je: Haris Botić (Projekat praćenja videonadzornog sistema), Tursko-bosanski Sarajevo koledž, Sarajevo.

• 2 mjesto iz oblasti inžinjeringa osvojili su: Haris Holjan i Ajdin Lizde (Projekat – Uređaj za ispitivanje i čišćenje Common-rail injektora), Srednja škola metalskih zanimanja, Sarajevo
  • 2 mjesto iz oblasti okoliša, osvojila je: Suada Štitkovac (Projekat – Smanjenje zagađenosti zraka uz upotrebu Cikorije), Tursko-bosanski Sarajevo koledž, Sarajevo.
  • 2 mjesto iz oblasti računarskih nauka, osvojio je: Emir Kurtanović (Projekat – Spojiti IT), JU ‘’Srednjoškolski centar Hadžići.

• 3 Mjesto iz oblasti inžinjeringa, osvojio je: Ferhat Dobrača (Projekat bijelih robotskih kolica), Prva gimnazija Sarajevo
  • 3 mjesto iz oblasti okoliša, osvojila je: Enisa Varupa (Projekat – Efekti propolisa na klinički izolirane stafilokoke), Međunarodna škola Zenica
  • 3 mjesto iz oblasti računarskih nauka, osvojili su: Džanan Ganić i İhsan Işık (Projekat HIVE OS), Tursko-bosanski Sarajevo koledž, Sarajevo.