Moje Erasmus iskustvo: Haris Bandić

My Erasmus Experience

U okviru naših stalnih napora za promociju IUS studenata na razmjeni, čiju je mobilnost omogućio Ured za međunarodne odnose, dijelimo još jednu priču iz Njemačke. Upoznajte Harisa Bandića, 21-godišnjeg studenta ekonomije na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS).

Putovanje u Njemačku

Zovem se Haris Bandić i trenutno sam student treće godine dodiplomskog studija ekonomije. Učestvovanje u Erasmus programu razmjene bilo je jedno od najnezaboravnijih iskustava na mom akademskom putu. Imao sam čast provesti Erasmus semestar u Ludwigshafenu, Njemačka, na Hochschule für Wirtschaft und Gesellschaft Ludwigshafen (Ludwigshafen University of Business and Society).

Univerzitet je na mene ostavio vrlo pozitivan dojam. Ima moderan i dobro opremljen kampus, a osoblje je bilo izuzetno ljubazno i dostupno. Predavanja su bila interaktivna, s naglaskom na praktičnu primjenu kroz studije slučaja i grupne projekte. Profesori su bili pristupačni i poticali su aktivno učestvovanje, što je učenje činilo zanimljivim i ugodnim.

Akademske razlike

Jedna od ključnih razlika koju sam primijetio bila je veličina učionica. Na IUS-u su učionice općenito veće u poređenju s onima u Ludwigshafenu. Međutim, najveća razlika bila je u strukturi akademskog opterećenja. Na IUS-u semestar je organizovan s kvizovima, kolokvijima i završnim ispitima, što studente stalno drži angažovanima. Nasuprot tome, u Ludwigshafenu semestar je bio opušteniji, s malim projektima ili zadacima prije završnog ispita. Ipak, budući da završni ispit nosi većinu bodova, ispitni period bio je znatno intenzivniji i stresniji.

Istraživanje Njemačke

Svoje slobodno vrijeme maksimalno sam iskoristio istražujući Ludwigshafen i obližnje gradove poput Mannheima, Heidelberga i Frankfurta. Prisustvovao sam kulturnim događajima, posjećivao muzeje i uživao u lokalnoj kuhinji. Aktivnosti organizovane na univerzitetu također su bile sjajan način za povezivanje s drugim studentima, nova prijateljstava i stvaranje trajnih uspomena.

Savjeti za buduće Erasmus studente

  1. Počnite rano: Pripremite dokumente i temeljito istražite svoju destinaciju.
  2. Naučite osnove: Upoznajte se s lokalnim jezikom kako biste olakšali svoje iskustvo.
  3. Prihvatite kulturu: Budite otvoreni za kulturne razlike i spremni izaći iz svoje zone komfora.
  4. Povežite se: Umrežite se s lokalnim studentima i profesorima kako biste obogatili svoje akademsko i društveno iskustvo.
  5. Ravnoteža je ključ: Iako su akademske obaveze važne, ne propustite priliku da istražite zemlju domaćina – postoji toliko toga što se može naučiti izvan učionice!

Ključne lekcije iz mog Erasmus iskustva

  1. Prilagodljivost: Snalaženje u novom okruženju i fleksibilnost su me naučili kako se nositi s izazovima.
  2. Samostalnost: Upravljanje svakodnevnim životom i akademskim obavezama u stranoj zemlji poboljšalo je moju samostalnost.
  3. Kulturna svijest: Život u raznolikom okruženju proširio je moje razumijevanje i uvažavanje različitih kultura.
  4. Umrežavanje: Izgradnja odnosa s kolegama i profesorima donijela mi je vrijedne uvide i veze.
  5. Jezične vještine: Boravak u njemačkom govornom okruženju značajno je poboljšao moje jezične kompetencije.