S velikim zadovoljstvom objavljujemo da je Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS) prvi put dobio sredstva Evrpskog instituta za inovacije i tehnologiju.
DeepGreenInno projekat će doprinijeti Evropskoj inicijativi za talente u oblasti dubokih tehnologija (Deep Tech) kroz izgradnju kapaciteta pet partnerskih visokoškolskih institucija u zemljama istočne i jugoistočne Evrope (dvije u Bosni i Hercegovini, jedna u Srbiji, jedna u Bugarskoj i jedna u Albaniji). Glavni cilj projekta je povećati kapacitet inovacija u tehnologijama zelenih materijala, zelene hemije i zaštite okoliša u vezi sa materijalnim lancem. Projekat će podržati razvoj visokokvalitetnih obuka za inovacije u vezi sa pitanjima industrije ekološki prihvatljivih materijala uvođenjem inovativnih „zelenih“ principa sa sve većom potencijalnom ulogom „duboke tehnologije“. Primjene senzora, umjetna inteligencija i brza analiza podataka koji se koriste u sinergiji kako bi se poboljšala proizvodnja i obrada materijala su ključni za klasificiranje novih ideja kao „duboke tehnologije“. U skladu sa Inicijativom za talente u oblasti dubokih tehnologija, projekat će omogućiti visokoškolskim institucijama da obrazuju studente kako bi postigli „zelenije“ tehnologije koje će dovesti do zelenije tranzicije evropskih industrija i društava. CNR SCITEC iz Italije, Innovation Centre iz Banja Luke, i Innovation iz Grčke, su veoma važni partneri koji će nam pomoći ostvariti ove ciljeve, uz dodatnu pomoć pridruženih partnera sa Univerziteta u Novom Sadu i Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad.
Projekat je kombinacija tehničkih i menadžerskih nauka u kojem će IUS predstavljati doc. dr. Altijana Hromić-Jahjefendić sa Fakulteta prirodnih i tehničkih nauka (FENS), van. prof. dr. Emil Knezović sa Fakulteta menadžmenta i javne uprave (FBA), uz podršku dr. Nađe Beglerović iz Ureda sponzorisanih projekata (OSP).
Projekat je počeo uvodnim sastankom u Banjoj Luci 15. juna 2023. godine. Partneri su predstavili svoje univerzitete/centre sa fokusom na aktivnostima, sadržajima i osobljem uključenim u projekat. Pored toga, „NanoPol međunarodna radionica“ koja je uslijedila nakon uvodnog sastanka se direktno odnosi na temu projekta i ugostila je domaće i međunarodne stručnjake iz oblasti Deep Tech inovacija sirovih materijala. Radionica je uključivala i posjetu "Belgrand-Antena net" 16. juna 2023. godine, tvornici LED zaslona, koja je veoma dobro usklađena sa opsegom projekta, povezujući hemiju, nanotehnologiju i elektroniku kroz Deep Tech pristup.