S obzirom na činjenicu da se na nebu pojavljuje sve veći broj bespilotnih letjelica, prijetnja koju predstavljaju nelegalni dronovi sve je veća. Kako bi se suočili s ovim gorućim pitanjem, izrađen je pionirski projekt pod nazivom "Ai4CUAV - Inovativni AI okvir za omogućavanje detekcije, klasifikacije i praćenje ubojitih dronova", finansiran u okviru Programa za nauku i sigurnost NATO-a. Ova revolucionarna inicijativa, koja označava prvi NATO-ov projekt za Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS), trajat će 30 mjeseci i okuplja veliki broj akademskih institucija i policijskih agencija iz NATO-a i partnerskih zemalja.
Pod vodstvom CNIT nacionalnim laboratorijem za radarne i nadzorne sisteme kao NATO direktor projekta zemlje, uz Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS) kao direktora projekta partnera zemlje, projekt Ai4CUAV može se pohvaliti impresivnim timom koji čine Univerzitet "Majka Tereza" (Sjeverna Makedonija), Glavna policijska inspekcija Ministarstva internih poslova Republike Moldavije, Università degli Studi Link (Italija) i Kharkiv National University of Internal Affairs (KhNUIA) iz Ukrajine.
Glavni cilj projekta Ai4CUAV je razviti sofisticirani podsistem za procjenu prijetnje s ciljem jačanja odbrane protiv dronova. Koristeći najmodernije AI algoritme, posebno izrađene za analizu radarskih signala i elektrooptičkih/infracrvenih (EO/IR) slika, projekat teži ubrzati i poboljšati detekciju, klasifikaciju i praćenje neprijateljskih UAV-ova. Razlikujući jedinstvene obrasce leta, sistem će razlikovati dronove od drugih zračnih tijela, čime će ojačati odbranu od zračnih prijetnji.
Na početku će osnovni tim na IUS-u činiti dr. Tarik Namas, koordinator programa za elektrotehniku i elektroniku, dr. Ozge Buyukdagli, koordinator programa za softverski inžinjering i umjetnu inteligenciju i inžinjering podataka, te Anes Hadziomerović, ekspert u praksi sa studijskog programa Elektrotehnika i elektronika. Kako projekat bude napredovao, planira se daljnje proširenje, uz dobrodošlicu dodatnih profesora iz oblasti računarskih nauka i inžinjeringa, softverskog inžinjeringa, umjetne inteligencije i inžinjeringa podataka. Ovo proširenje obećava obogaćivanje projekta interdisciplinarnim pristupom i poticanje ka još većoj inovaciji i učinkovitosti.