IUS događaj o podizanju svijesti o kibernetičkoj sigurnosti s preokretom: Obuhvaćena i reakcija na nedavni kibernetički napad

Cybersecurity Awareness Event

Treće izdanje IUS događaja o podizanju svijesti o kibernetičkoj sigurnosti, održano u četvrtak, 7. novembra 2024. godine, dobilo je dodatnu važnost nakon nedavnog kibernetičkog napada na sistem i mreže univerziteta. Događaj je brzo prilagođen kako bi poslužio kao platforma za edukaciju i osnaživanje učesnika o ključnom značaju kibernetičke sigurnosti, pod hashtagom #NextGenSec.

Kao visokoobrazovna institucija svjesna rastuće prijetnje kibernetičkih napada, IUS je posvećen izvrsnosti u svim aspektima svog djelovanja, uključujući sigurnost svojih sistema i mreža. Nakon nedavnog incidenta, univerzitet je implementirao opsežne tehnološke mjere za osiguranje svojih sistema i zaštitu zajednice. Brza reakcija ne samo da je spriječila teže posljedice nego je i istakla činjenicu da su kibernetičke prijetnje bliže nego što mnogi misle. Ovo je poslužilo kao podsjetnik da, iako nijedan sistem nije potpuno imun na kibernetički kriminal, dobra priprema i oprez mogu pomoći u ublažavanju dugoročnih negativnih posljedica. U okruženju kibernetičkih prijetnji koje se stalo mijenja, ključno je razviti snažne sigurnosne prakse za zaštitu ličnih podataka i osiguranje sigurnih online interakcija.

Događaj je okupio niz istaknutih domaćih i međunarodnih stručnjaka za kibernetičku sigurnost, uključujući gđu. Fernalu Sejmen-Banjac, izvršnu direktoricu DISTI-ja i predsjednicu Women4Cyber za Bosnu i Hercegovinu; gosp. Harisa Brkanića, šefa tehničkog odjela u MIBO Komunikacijama; gđu. Lejlu Trokić, savjetnicu za kibernetičku sigurnost u Women4Cyber za Bosnu i Hercegovinu; gosp. Mirzu Muharemspahića, regionalnog menadžera za Fortinet za Bosnu i Hercegovinu i Albaniju; gđu. Enu Vuk, menadžericu IT sistema i specijalisticu za sigurnost informacija u BH Telecomu; gosp. Mirzu Bijedića, inženjera sistema u MIBO Komunikacijama; gosp. Giacoma Longa, doktoranda na Univerzitetu u Genovi; i gosp. Hamzu Sušića, master studenta na IUS-u i softverskog inženjera u kompaniji HTEC.

U okviru događaja je organizovana i radionica “Kibernetička sigurnost za svakoga” te paneli sa stručnjacima, koji su studentima i osoblju pružili ključne vještine kibernetičke sigurnosti i vrijedne uvide u stanje kibernetičke sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Tom prilikom je također najavljen i Akademija za mrežnu sigurnost Fortinet, prva ove vrste u Bosni i Hercegovini, i koja će se održati na IUS-u. Ova nova inicijativa ima za cilj povezivanje akademskog znanja s praktičnim, industrijski usmjerenim iskustvom.

Posebna zahvalnost ide kompanijama MIBO Komunikacije, Fortinet, Univerzitet u Genovi, Women4Cyber Bosna i Hercegovina i BH Telecom na podršci koja je omogućila uspjeh ovog događaja.