Godišnja konferencija Fondacije Mozaik, pod nazivom "Vještine, poslovi i lideri budućnosti", održana 27. februara 2024. godine u Hotelu Hills na Ilidži, privukla je više od 250 učesnika iz različitih sektora, uključujući javne, privatne, razvojne, nevladine i akademske zajednice.
Glavne teme rasprava bile su globalne promjene, poput digitalne transformacije, klimatskih promjena i geopolitičkih sukoba, koje preoblikuju poslove širom svijeta. Konferencija je istaknula hitnu potrebu da pojedinci steknu nove vještine i prihvate model obrazovanja koji potiče prilagodljivost, što će ih pripremiti za dinamične zahtjeve budućih tržišta rada.
Događaj je obilježio niz dinamičnih panela i govornika koji su se suočili s ovim gorućim pitanjima. Posebno, utjecajni izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma "Budućnost poslova" poslužio je kao okvir za rasprave, pružajući vrijedne uvide u evolucijsku prirodu poslova.
Njena ekselencija, ambasadorica Ingrid MacDonald, rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini, održala je podsticajan govor, u kojem je istakla značaj ciljeva održivog razvoja UN-a u oblikovanju budućnosti rada, kako globalno, tako i lokalno.
Centralni panel pod nazivom "Budućnost Bosne i Hercegovine: Izazovi i razvojne strategije u globalno-promjenjivom kontekstu" okupio je istaknute predstavnike vodećih razvojnih agencija širom svijeta. Među njima su bili Eva Smedberg, šefica Odjela za razvojnu saradnju pri Ambasadi Švedske u BiH; Emily Krunic, zamjenica direktora USAID misije u BiH; Stefano Ellero, šef saradnje u Delegaciji EU-a u BiH; i Siroco Messerli, direktor za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH. Zajedno su istraživali strategije za navigaciju prilika i izazova s kojima se susreće Bosna i Hercegovina.
Također, na konferenciji je predstavljena platforma Rolify, inovativna platforma koju je razvila Fondacija Mozaik kako bi se odgovorilo na rastuće potrebe mladih ljudi u regiji i olakšao njihov put ka postizanju statusa budućih lidera.
Osim istraživanja globalnih trendova, konferencija se usredotočila na lokalne implikacije Ciljeva održivog razvoja UN-a na buduće izglede za zapošljavanje. Panel je bio usmjeren na vještine i osobine potrebne za buduće lidere, ističući njihov potencijalni utjecaj na jačanje radne snage Bosne i Hercegovine.
Osim toga, događaj je pružio izvrsnu priliku za umrežavanje, čime se potakla povezanost među učesnicima iz različitih područja i sektora. Važno je napomenuti da su predstavnici Službe za komunikacije Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS) aktivno doprinijeli događaju, spajajući akademsku i industrijsku sferu kroz svoj doprinos raspravama i uvidima.